I když se dá řád do klusu, vždy vyhraje Paní Chaosu.

Úvod do Diskordianismu (překlad)

9. října 2017 v 11:50 | Moony Grindlebone, OPCh |  Všeobecné informace & překlady
Diskordianismus vznikl na začátku padesátých let minulého století vydáním knihy Principia Discordia. Uctívá Eris, řeckou bohyni nesváru, jakožto univerzální božstvo. Diskordiánům se taky někdy říká Eridiáni. Hodně zdůrazňuje význam náhodnosti,chaosu a nesouhlasu. Mimo to tu je zde jedno pravidlo, a to, že tu nejsou žádná pravidla.


Parodie náboženství?

Mnozí považují diskordianismus za parodii náboženství (tzn. za ty, co si dělají srandu z víry druhých). Konec konců dva muži říkající si Malaclypsos mladší a Omar Khayyam Ravenhurst napsali Principii Discordii - jak sami tvrdí - dle zjevení v bowlingové herně. Diskordiáni však tvrdí, že označení diskordianismu za parodii jen zesiluje jeho poselství. Jen proto, že je něco nepravdivé a absurdní, neznamená to, že to nemá smysl. To, že je nějaké náboženství humorné a jeho texty jsou plné vtipů ještě neznamená, že to jeho následníci nemyslí vážně.
Ovšem na tom, zda je to vtip nebo ne se neshodnou ani samotní diskordiáni. Někteří jej považují za vtip, jiní za filosofii. Někteří Eridu skutečně uctívají, zatímco jiní ji považují jen za jakýsi symbol poselství této víry.

Posvátné Chao neboli Třesky-Plesky

Symbol diskordianismu se jmenuje Posvátné Chao, známé taky jako Třesky-Plesky. Připomíná Taoistické Jin a Jang, které znázorňuje dva protiklady tvořící celek, dva symboly, které by neexistovaly jeden bez druhého. Namísto teček uprostřed Jin a Jangu tu máme ale pentagon (nebo prostě pětiúhelník) a zlaté jablko, které znázorňují řád a chaos.
Na jablku je řeckými písmeny psáno KALLISTI, neboli "Té nejkrásnější" a odkazuje na mýtus o Trójské válce.
Náboženství (a liská kultura všeobecně) se sustředí hlavně na řád a jeho nastolení ve světě. A chaos - nebo nesvár, případně jiné podoby chaosu - je všeobecně považován za něco nebezpečného a vhodného vyvarovat se. Diskordiáni však přijali chaos jakožto nedílnou součást života - a ne za něco vyvarovánísehodného

Náboženství bez dogmat

Poněvač je diskordianismus náboženstvím chaosu - opaku řádu - je kompletně celé bez dogmat. V Principii Discordii můžete nalézt spoustu příběhu - jejich interpretace je už ale na vás. Můžete si kreslit co chcete a jakchcete mít i jiné náboženství.
Žádný člen diskordiánství nemá autoritu nad kterýmkoliv jiným. Někteří ností kartičky potvrzující jejich status papeže, neboli toho, nad kterým nemá nikdo autoritu. Tyhle kartičky diskordiáni zdarma šíří - to jim diskrdianismus taky dovoluje.

Diskordiánská úsloví

Diskordiáni užívají často frázi "Ať žije Eris! Ať žije Discordia!" v tisknutých a elektronických dokumentech. Mají taky zvláštní zálibu ve slově FNORD, které užívají náhodně ve větě. Na internetu tím většinou označují něco nesmyslného. V trilogii Illuminatus!, kde je publikována spousta diskordiánských myšlenek, se lidé slova fnord velmi obávali. Tohle slovo je někdy používáno žertovně, odkazující na konspirační teorie.


Tohle byl překlad tohohle článku: https://www.thoughtco.com/discordianism-95677

S pozdravem Moony Grindlebone, OPCh, O.P.P.K.Ch., N.K.O.Č.M., P.I.G.V., C.N.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama